Někdo se nákupy přímo uspokojuje, nákupům se dá i propadnout a získat na nich závislost. Má už i svůj název – „oniománie“ anebo přejímáme název z angličtiny – shopaholismus. Nákupům dokážou propadnout zvláště ženy středního věku, kdy je opustil manžel a ony si „koupí něco na sebe“, chtějí si udělat radost, uvolnit se. Problém ale přichází, když tyto stavy přicházejí čím dál tím častěji a začínají věci hromadit, aniž by je mohly upotřebit. Nedokážou se ovládnout a musejí stále docházet do obchodů a nakupovat, nedá se to zastavit. Dostávají se i do dluhové pasti, protože utrácejí více, než si mohou dovolit. Zde už dokáže pomoci jen lékař, respektive psycholog nebo psychiatr.
Oniománií jsou ohroženy podle posledních výzkumů hlavně ženy, ke kterým nákupy tak nějak patří. Muži, pokud si něco mají kompenzovat, ti raději zajdou do pubu na sklenku whisky nebo do luxusní restaurace, kde si dopřejí něco dobrého na chuť.
Shopaholismus bývá zpočátku nenápadný a mnohdy dříve než k psychiatrovi, dožene člověka tato závislost do dluhové poradny, protože přemrštěné každodenní nákupy dokážou pěkně zatočit s rodinným rozpočtem! Navíc tento člověk zůstává osamocený a nezajímá ho nic víc, než neustálé nákupy, ve kterých vidí potěšení a je schopen vynaložit cokoliv, jen aby získal stále nové a nové zboží.
Není nic špatného na tom, když se někdy potřebujeme uvolnit a ženy to moc dobře znají. Nejlepší pomoc na rozhárané srdce je proběhnout s kamarádkou pár shopů a koupit si něco na sebe anebo si věci prostě jen tak vyzkoušet a udělat si „bláznivý den“. Tady oniománie opravdu nehrozí. Je to jakási léčba na přetížený den, na hádku se šéfem, nedorozumění s manželem apod. Kámoška vás vyslechne, podpoří, vy se vymluvíte, ještě si uděláte radost nějakým pěkný kouskem, který přibude k vaší garderobě a den zakončíte posezením v kavárně nebo nad sklenkou dobrého suchého vína.