Skromné, malé, žluté kvítky, které rostou většinou pohromadě v trsech, se objevují na místech, kde sluníčko skutečně hodně prohřeje půdu. V některých oblastech dokonce ještě ani tráva nevytahuje svoje šlahounky. Jedná se o podběl lékařský a roste prakticky všude v příkopech, na stráních, rumištích nebo i na jílové vlhké půdě. Přirozeně jako každá léčivá bylinka tak i podběl získal různé názvy, které byly blízké v dané oblasti, kde se hojně vyskytoval. Není nijak vzácný, ale v lidovém léčitelství má své postavení a jeho léčivé účinky jsou efektivní i v dnešní době. Svými žlutými kvítky dokáže potěšit ihned na první pohled, a když je dobře usušíme, tak prospěje našemu zdraví po celý rok.
Při jakých potížích pomůže?
Má protizánětlivé účinky a je naprosto skvělý, když nachlazení nebo chřipka se pokouší skolit naše tělo. Jeho jedinečná léčivá moc si hravě poradí s kašlem a zahleněním. Velmi dobře se po něm odkašlává. Ale abychom mu neupírali i další zásluhy, kterých je poměrně více.
- Má močopudné účinky, což skvěle prospěje našich ledvinám.
- Trávicí trakt dokáže občas pěkně potrápit. Není ovšem nic jednoduššího, než si zalít podběl vařící vodou a připravit tak chutný čaj.
- Bolest svalů je hodně spjatá s nachlazením, tudíž není třeba otálet s podáním bylinkového čaje.
- Jako kloktadlo se proslavil při onemocnění dásní.
- Odvar zase dokáže pomoci v rychlejší léčbě vředů, ranek nebo spálenin, navíc hodně zklidňuje pokožku, kterou zlobí časté ekzémy.
Jarní procházky mohou být spojené s natrháním této bylinky a je tak možné si připravit určitou zásobu. Květy je dobré sbírat za suchého počasí a sušit je třeba ve stínu, v troubě při teplotě do 40°C nebo v sušičce. Neměly by se sbírat květy, které jsou již příliš rozkvetlé, až skoro před odkvětem, protože by se spíše rozpadly, než držely tvar. Nicméně sušené květy se dají použít jak samostatně, tak přidat do různých dalších směsí, při čemž bude mít taková kombinace daleko silnější účinek v boji proti určité nemoci.