Takovou přirozenou vitamínovou bombou proti virózám a nachlazení jsou smoothie, které dětem dopoledne připravte, než třeba vyrazíte na túru. Už večer si můžete do mixéru připravit do menšího množství vody jednu z dále uvedených super potravin, a to lžíci chia semínka nebo zlatých či hnědých lněných semínek, které přes noc nabobtnají. Vážou na sebe vodu a vytvoří vazký gel, kterým se smoothie přirozeně i zahustí. Chia semínka mají vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin a také nezbytný vápník, jehož obsah je až pět krát vyšší než u tolik propagovaného mléka, vitamín B a navíc zvyšuje psychickou koncentraci.
Lněná semínka (zlatá nebo i hnědá) jsou pokladem pro naše trávicí ústrojí, protože přirozeně upravují naši střevní floru, působí tak proti zácpě, normalizují hladinu cukru v krvi, jsou zdrojem omega 3 kyselin, jsou význačným zdrojem lignanů a krom dalších jiných užitečných vlastností jsou nejúčinnějším přípravkem proti léčbě parazitů. Pokud musíte držet bezlepkovou dietu, pak jsou správnou volbou.
A ráno už jen do nabobtnalé směsi přihodíte, co máte zrovna doma. Zaručenou pochoutkou je směs červené řepy, jablka a mrkve. Sáhněte i po kiwi. Přestože je malé, obsahuje spoustu vitamínů, a těch není v zimním období nikdy dost. V těchto chladných dnech přidejte i šťávu z nastrouhaného zázvoru. Smoothie bude nejen výživné, ale zároveň i zahřeje.
Tip: Zázvor před strouháním určitě oloupejte. Nejlépe to jde za pomoci malé jídelní lžičky. Hranu lžičky použijte na loupání. Budete udiveni, jak to jde snadno. Nevěříte? Vyzkoušejte!
Smoothie je vhodné kombinovat i se zeleninou, i když se říká, že ovoce by se se zeleninou nemělo slučovat, ale vy potřebujete, aby dětem mix chutnal. Anebo zkuste umixovat pouze zeleninový mix. K tomu budete většinou potřebovat okurku, protože má v sobě hodně vody. Přidejte řapíkatý celer, mrkev, čerstvý špenát, lžičku spiruliny nebo sušeného mladého ječmene, a to vše umixujte v mandlovém mléce.