Váš jídelníček zanechává obrovskou stopu na celém světě – to ostatně víme ze všech těch naučných dokumentů, na které se většinová populace dívá jen povrchově. Nikdo si totiž nechce přiznat, že je to právě každé individuum, které je schopno udělat velkých změn. Nejtěžší je ale začít u sebe. S námi se však můžete nechat inspirovat pro daleko zdravější a vyrovnanější stravu, která je navíc nejen ekologicky přijatelná, ale zároveň i chutná.
Nahraditelné maso
Spousta z nás si nedokáže bez masa představit dobrý den. Ovšem pro naše předky bylo maso něco, co si mohli vychutnávat opravdu jen zřídka kdy. My jsme si zvykli na neustálý přísun. Jsme tzv. velcí masožravci. V divoké přírodě potřebuje velký masožravec zhruba 100 kusů zvěře, aby ukojil svůj hlad. Ovšem v rámci přírody se jedná o zanedbatelné procento. Velkých masožravců je nyní přes 7 miliard, tedy více než 60 procent veškerého známého života na zemi. Třicet procent dalšího života vychováváme pro naši potřebu. Ovce, slepice, krávy a další domestikovaná zvířata, kterými nahrazujeme divokou faunu. A poté je zde nějakých 5 procent volně žijících zvířat od myší po slony. To je trošku hrubé číslo, ne? Přitom maso lze nahradit tolika způsoby, že si to ani nedokážete představit. A pokud vám vadí chuť tofu nebo seitanu, zkuste například výdobytky moderní technologie – tofu, které chutná jako kuře a má dokonce i stejnou konzistenci!
Strach z neznámého
Spousta lidí začne ohrnovat nos a začne vzpomínat na staré dobré časy, kdy se maso jedlo normálně. Nikdo si nechce přiznat, že je to všechno jedna velká iluze, kterou se obklopujeme, protože nechceme udělat jediný krok z naší pohodlné zóny. Maso je nahraditelné, člověk nepotřebuje maso každý den. Je naprosto v pořádku dát si maso dvakrát či třikrát týdně, možná i méně. Zbytek jídel ale musí tvořit bohatá strava na zeleninu. Nejenže je to všechno kvůli tomu, abychom vůbec mohli přežít jako druh na této dobré zemi, ale zároveň je to i pro nás, abychom se mohli dožít vysokého věku ve zdraví a v pohodě.