Neexistuje snad člověk, kterého by v obchodním centru nepřitahovala cedule s nápisem „SLEVA“. Lidské vnímání je na toto kouzelné slůvko poměrně citlivé a díky němu mnohdy věnujeme pozornost finanční částce místo zboží, které je v akci. Najdou se ovšem i lidi, kteří se nenechají ovlivnit a zlevněnému tovaru se obloukem vyhýbají.
Nakupování ve slevě má však i jisté výhody – tedy pokud se zaměříte na takové, které se vám opravdu vyplatí.
Potraviny a jejich levnější dostupnost
V případě potravin není na škodu zbystřit pozornost a všímat si, jestli nejsou výrobky, které běžně nakupujeteo něco levnější než jindy. V takovém případě se vám nákup může snížit o cenovou částku i několik stovek korun, což nikdy není na škodu. Do nelichotivé situace se však můžete dostat v okamžiku, kdy se budete rozhlížet po potravinách, které sice nepotřebujete, ale o to více vás jejich koupě bude lákat, jestli se jejich běžná cena sníží o pár korun. I když ten rozdíl v mnoha ohledech není nijak patrný, velkou skupinu zákazníků dovede přesvědčit o jejich koupi.
Jak tedy nakupovat ve slevách?
- Pokud se už rozhodnete, že bude váš nákup výhodný, zaměřte se na druhy potravin, které zakoupit potřebujete a kupujete běžně, díky čemu si můžete hravě porovnat, zda jejich nižší cena opravdu potěší vaši peněženku.
Nutkání pořídit si co nejvíce věcí
Dny plné slev jsou velmi lákavou nabídkou nejen pro supermarkety, ale i všechny butiky a módní řetězce. Není v každém případě pravdou, že se obchodníci snaží ze zákazníků dostat co nejvíce peněz a nalákat jich na zboží, které ani po slevě neodpovídá jeho hodnotě. Lidská potřeba pořídit si co nejvíce věcí v okamžiku, kdy je něco levnější než obvykle je natolik silná, že se snažíme dopřát si nadbytek toho, co ve skutečnosti potřebujeme.
Nákupy ve slevě totiž mnohdy smysl opravdu mají a dovedou nám ušetřit řadu finančních prostředků, ale to pouze v případě, že dostaneme pod kontrolu i vlastní touhu po všem lákavém zboží, které je v akci.