Modrým světlem samozřejmě nezáří jen počítače, ale rovněž televize, tablety či chytré telefony. Není poté divu, že se cítíme stále unaveni, oči jsou zarudlé a mnohdy i velmi suché. Pokud bychom ovšem pracovali ve speciálních brýlích, tak bychom mohli svůj zrak lépe ochránit. O brýle na počítač lze požádat svého očního lékaře, který je rád předepíše. Tyto speciální brýle spočívají v tom, že mají mírně zabarvené čočky a ty pomáhají snížit množství pronikajícího modrého světla. Bohužel tyto problémy nepotkávají jen dospělé jedince, ale někdy se tyto příznaky objevují již u dětí.
Jaké oční problémy nám může počítač způsobit?
- Máme unavené oči. Měli bychom rovněž přihlédnout i ke vzdálenosti od obrazovky, která by měla být v rozsahu od 30 do 50 cm.
- Zhoršení zraku nemusí být právě vůbec stářím nebo dioptrickou vadou.
- Zarudlé až červené oči a rozhodně nebudou od pláče.
- Tiky nebo škubání v očích.
- Oči budou více pálit, což může způsobit nadměrná suchost očí.
- Můžeme vidět rozmazaně nebo mít skvrnité vidění.
- Bolest hlavy je úzce spjatá s krční páteří a námahou očí.
- Dokonce to může mít vliv na celkovou kvalitu spánku. Modré světlo totiž snižuje koncentraci hormonu melatoninu, který je právě zodpovědný za usínání.
S brýlemi to půjde zdravěji
Používat brýle tak mohou lidé i s dioptrickou vadou, ale i dokonce ti, kteří žádnou netrpí. Speciální brýle totiž obsahují filtry, které dokáží odstranit záření a reflexe. Mohou mít i zabarvená skla, samozřejmě ne moc, pouze jemně. Ty zase mají na svědomí snížení množství zářícího světla, které tak dopadá do našich očí. Rozhodně ale pouhé zbarvení skel samotné nepomůže, pouze v kombinaci s filtry. Zrak máme pouze jeden a je třeba ho dostatečně chránit. Samozřejmé je rovněž nepodceňovat pravidelné kontroly u očního lékaře, který může odhalit problém ještě dříve, než jej začneme vnímat my.