I když konflikt může generovat nepříjemné pocity a emoce, je ve skutečnosti důležitým a přínosným okamžikem, protože vám umožňuje porovnat různé myšlenky, chování, očekávání, o kterých byste se jinak pravděpodobně vůbec nedozvěděli. Účelem konfliktu je mimo jiné hluboké sdílení pocitů a cílů.
Důležité pak není ani tak množství konfliktů, ale způsob jejich řešení (chování, taktika, strategie), v závislosti na typu konfliktu, kterému je člověk povolán čelit. V tomto ohledu je možné rozlišit dva typy konfliktů na základě uvažovaného tématu:
• Logistické konflikty: domácí práce, výběr dovolené atd. Takové spory vyžadují potřebu najít kompromis.
• Hluboké konflikty: vztahy s rodinami, problémy v sexuální sféře atd. Tady jde o toleranci a pochopení.
CO DĚLAT A CO NEDĚLAT BĚHEM KONFLIKTU S PARTNEREM
Co dělat
VYJÁDŘTE SVÉ POCITY: sdílením svých pocitů a emocí s druhým člověkem, dovolíte tomu druhému naladit se na váš stav mysli.
POSLECHNĚTE SI DRUHOU STRANU: Aby se mohl konflikt vyřešit funkčním způsobem, je nutné dobře pochopit, co ten druhý říká a jaké má emoce. Je proto nutné se vžít do kůže toho druhého, abyste plně pochopili jeho stav mysli.
ODLEHČENÍ PROBLÉMU: Tuto strategii je třeba používat opatrně, protože ne každý miluje ironii. Snadněji se uplatní na konci konfliktu, když je situace méně napjatá.
ZAMĚŘENÍ NA POZITIVNÍ ASPEKTY PARTNERA: Během konfliktu je velmi snadné zaměřit se na negativní aspekty partnera. Místo toho se musíme zaměřit na pozitivní aspekty toho druhého a na důvody, které nás k němu váží, a snažit se dostat se do méně agresivní pozice.
Co nedělat
NEVYHÝBEJTE SE DISKUSE: Tato strategie vede ke zjevnému uklidnění situace, ale ve skutečnosti způsobí, že se problém bude opakovat později, výbušněji. V případě, že člověk v daném okamžiku nemá chuť debatovat, je nejlepší svůj protějšek požádat o odložení debaty na později a vrátit se k tématu, až bude vhodná chvíle.
POUŽITÍ ŠPATNÝCH ZBRANÍ (vyhrožování, drsná kritika atd.): Tato nefunkční strategie vám nepomůže zvládnout situaci a bude vám špatně.