A uměly ji takto využít už naše babičky. Kopřiva pomáhá zlepšit vzhled vlasů, výrazným způsobem je posiluje a ošetřuje i pokožku hlavy. Dopřejte si léčebnou kúru pro vaše vlasy třeba po návratu od moře, protože intenzivní slunce a slaná voda jsou pro vlasy zatěžkávací zkouškou.
I když používání kopřivy k ošetření, zkrášlení a zesílení vlasů a k posílení pokožky hlavy je vyzkoušeno desítkami generací, stále se osvědčuje i dnes, v době moderní vlasové kosmetiky.
Jak používat kopřivu k posílení a udržení hustých a zdravých vlasů
K léčivým vlastnostem rostliny patří látky, které jsou obsažené v rostlině. Jde především o vitamíny skupiny E a A, železo a další minerální látky, lecitin, kyselinu mravenčí a listovou, histamin, taniny, chlorofyl, cholin serotonin, karotenoidy a flavonoidy.
Stimulací krevního oběhu v pokožce působí kopřiva proti vypadávání vlasů, stimuluje činnost oslabených vlasových kořínků, posiluje pokožku hlavy, čistí póry a bojuje proti lupům.
Farmaceutický a kosmetický průmysl tuto léčivou rostlinu široce využívá ve výrobcích pro péči o vlasy, jako jsou vlasové vody, oleje, šampony, posilující masky a přípravky.
Pro vnější a lokální použití se maximální účinnosti při péči o vlasy pomocí této rostliny dosáhne třením pokožky hlavy 30-40 kapkami kopřivové tinktury (použijte pouze takové množství, které je nezbytné k proniknutí do pokožky pomocí krátké masáže) 2 až 3krát týdně. Kopřivovou tinkturu lze zakoupit v prodejnách s bylinkami a produkty z nich.
Alternativně je možné pokožku hlavy potřít léčivým kopřivovým olejem, který se získá smícháním za studena lisovaného extra panenského olivového oleje s kořenovým extraktem této léčivé rostliny.
Aplikace kopřivového oleje jako obkladu, který se nechává na pokožce hlavy působit déle, je velice užitečná proti padání vlasů a podporuje jejich opětovný růst. Odstraňuje také lupy a omezuje problém nevzhledných mastných vlasů.
Olej z kopřivy se nanáší nejméně jednou týdně s intenzivní masáží pokožky, aby se vstřebával, 1 hodinu před umytím hlavy. Mnohem rychlejšího a lepšího efektu se docílí, pokud se olejový zábal nechá působit přes noc. Samozřejmě je třeba hlavu zabalit. Funkci splní i potravinářská fólie. Ráno se vlasy umyjí. Účinek zábalu se ještě posílí, pokud se do oleje přidá i tinktura z kořene lopuchového listu a éterický olej z jitrocele.