Co se týče nerozpustné vlákniny, tak ta je zejména obsažena v ovoci a zelenině. V podstatě její princip je velmi jednoduchý. Rozproudí látkovou výměnu, příjemně zasytí, prospěje našemu organismu a ještě navíc jako bonus zabrání při redukci hmotnosti tolik obávanému jo-jo efektu. Zkrátka funguje naprosto skvěle a hlavně rychle. Jen na ovoce je třeba si dát trochu větší pozor, jelikož skryté sacharidy někomu skutečně moc neposlouží, zvláště pokud lidé trpí například zvýšeným cukrem v krvi.
Co je to vláknina?
Jak bylo úvodem již napsáno, tak se jedná o nestravitelnou nebo zčásti stravitelnou složku potravy, kterou konzumujeme. Při pojídání dokáže dostatečně zasytit a v podstatě trávicím systémem jen tak projde, aniž by zanechala po sobě nějaké větší množství kalorií. Ten kdo si zapisuje kalorické hodnoty jídla, tak to může jen plně potvrdit. Nicméně vláknina je velmi cenná pro náš organismus a vyskytuje se tak ve všech potravinách rostlinného původu, takže se nejedná o nedostatkové zboží.
Vláknina rozpustná je taková, která na sebe váže tekutiny. Je skvělá v tom, že v žaludku nabobtná a tím umožňuje člověku delší pocit sytosti, což je zjevně velká pomoc při hubnutí.
Vláknina nerozpustná sice nebobtná, ale zase zvětšuje objem tráveniny, což je velmi příznivé pro střeva. Urychluje totiž průchod jídla a i odpadních látek ven. Obě dvě verze jsou velkým přínosem pro člověka a přispívají k redukci hmotnosti.
Vláknina není jen v zelenině
Podle odborníků bychom měli denně sníst určit množství vlákniny, ale bohužel ve většině případů se takové množství nedodrží. Zvýšit konzumaci lze ale nejen ovocem a zeleninou, ve kterých je obsažena v poměrně velkém množství. Další potravinou může být celozrnné pečivo či podobné výrobky, dále těstoviny a rýže. Vyplatí se zařadit do stravy lněné semínko. Vláknina se postará nejen o zdravá střeva, ale také o pomalý vzestup krevního cukru, jelikož se vylučuje méně inzulinu.