Někdy se dá skutečně najít i na našich pultech, ale spíše ji objevíme na farmářských trzích nebo tržnicích, kde se prodávají přebytky ze zahrádek. Je pravdou, že si jí moc lidí v regálu nevšimne. Není totiž na první pohled nijak výstražná, což dělá její černá přirozenost. A když náhodou oko o ni zavadí, tak je to jen neznámá zelenina, která se krčí na místě, které jí prodavači vyhradili. Spíše si všimneme červených ředkviček nebo bílých a to jak v kulaté, tak podlouhlé podobě. Je to škoda, jelikož černá ředkev v sobě ukrývá neskutečný poklad vitamínu C, kterého má dokonce více, než citrón. Dále vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo, síru a to zdaleka není vše.
Jak ji konzumovat?
Zcela normálně jako ředkvičky. Jsou sice ostřejší chuti, ale zase ideální jsou skvělé syrové, kdy se zachová nejvíce prospěšných látek pro náš organismus. Některá ale i vžene slzy do očí, což přirozeně někomu, kdo má rád ostré vůbec nevadí. Můžeme ji přidat do salátu, na kolečka pokrájenou zase na ozdobu, podusit ji na másle a úplně skvělá je i opečená do zlatova, kdy ji vlastně zkaramelizujeme. Jinak se dá použít úplně stejně jako každá jiná zelenina.
Syrová dodá tělu léčebné účinky:
- Je silně močopudná – čistí močové cesty, v některých případech si poradí i s drobnými močovými kamínky.
- Podporuje trávení – posiluje činnost jater, žlučníku a tady nenechá jen tak v klidu žlučové kamínky, opět ty menší vypudí ven.
- Zvyšuje chuť k jídlu a také podporuje činnost střev.
- Jedná se o přírodní antibiotikum, které má výrazné antivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky. Navíc výborně rozpouští hleny.
- Nespavost je velmi nepříjemná, ale černá ředkev si dokáže poradit i s ní.
- Bolesti hlavy mají různé příčiny, s některými dokáže pomoci.
Nejlepší je, nakupovat menší velikosti, jelikož značně velké ředkve mohou být dřevnaté, což by zákazníka od dalšího nákupu jasně odradilo a odepřel by si skutečně skvost, který podporuje zdraví našeho organismu, zcela na přírodní bázi.