Hausbóty najdete rozseté po celém světě. Jejich vznik byl tak trochu náhodný a zasloužili se o něj lidé, kteří se živili rybolovem a trávili na vodě většinu svého života. Bylo pro ně přirozené, aby si na vodě udělali dočasné zázemí, které se postupně měnilo na domov. Původní hausbóty byly vyrobené ze dřeva, inspirované lodním stavitelstvím. Dřevo bylo i dostupným materiálem, a i v dnešní době se řadí mezi nejvíce využívané stavební materiály těchto plovoucích domů.
Na vodě najdete hausbóty s motorem, ale většina je jich bez motoru a pokud se potřebují pohybovat po vodě, nechají se jednoduše odtáhnout lodí. Toto přemisťování je určitě jednou z největších výhod, které hausbóty nabízí. Snadno tak můžete opustit území a sousedy, pokud se vám život v daném místě nelíbí. Pokud plánujete takový způsob bydlení, nemusíte ani řešit ceny stavebních pozemků, protože tyto stavby jsou brány pořád jako lodě. Nicméně i pro umístění hausbótu platí určitá pravidla a ta je potřeba znát a respektovat.
Pokud trpíte mořskou nemocí, není tento způsob bydlení pro vás nejvhodnější. I v klidných vodách to za větru může pěkně houpat. Pokud chcete vidět opravdu velké osady z těchto staveb, určitě na ně můžete narazit třeba ve východní Asii, kde voda zároveň funguje jako chladící prvek a pomáhá obyvatelům přežívat horké dny.
Pokud hledáte bližší destinaci, kde si můžete hausbótovou komunitu trochu prohlédnout, můžete zkusit navštívit Amsterdam, kde na říčních kanálech žije velké množství převážně mladých lidí a prohlédnout si můžete i plovoucí květinový trh nebo navštívit některou z restaurací na vodě.
V těchto plovoucích domech se u nás bydlí obvykle v závislosti na počasí a nejčastěji se využívají v létě. Pro tyto rekreační účely si můžete před tím, než se rozhodnete ke koupi vlastního hausbótu, jeden vyzkoušet při pobytu o dovolené. Ať už kotvíte na řece, rybníku nebo na kanálu, pohodlně se zabydlíte i s větší skupinou přátel, nebo s rodinou.
Bydlení na hausbótu
- 22. února, 2020
- Bydlení
Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru