Remoska je skvělý pomocník, který se v moderní kuchyni neztratí

Pro generaci současných babiček je Remoska srdcovkou. Maminky na ni vzpomínají jako na spotřebič, který byl nedílnou součástí arzenálu nejdůležitějších kuchyňských spotřebičů. Ale dnešní teenageři – mají vůbec šanci na tradiční český elektrický hrnec natrefit v praxi, nebo si za ní musí skočit do muzea gastronomie? Nenechte se mýlit, tuzemská legenda sice zanedlouho oslaví šedesátiny, ale do důchodu se rozhodně nechystá. Naopak se rozhodla, že na kuchyňských linkách setrvá ještě hodně dlouho.

550

Přestože nepředpokládáme, že jste o Remosce neslyšeli, pro jistotu ji v krátkosti představíme. Vynálezcem ikonického hrnce byl Oldřich Homuta, který se inspiroval jiným elektrickým hrncem při návštěvě Švédska. Spotřebič se mu zalíbil, ale překvapilo omezené využití – šlo v něm pouze vařit. Rozhodl se proto vyrobit vlastní, v němž bude možné i péct. Po návratu do Československa na něm společně s kolegy Jindřichem Uherem a Antonínem Tyburcem začal pracovat a v roce 1953 představili prototyp HUT (zkratka vznikla z prvních písmen vynálezců).

První Remoska, tehdy ještě HUT, však ve výrobním závodu Remos valný ohlas nevzbudila. Hrnec byl patentován až o dlouhých 11 let později, kdy se konečně rozjela jeho výroba.

Moderní Remoska uspěje i ve zdravé kuchyni

Přenesme se do současnosti. Remoska totiž neskončila v propadlišti dějin. Těší se značné popularitě i dnes, avšak v lehce inovovaném provedení. Velmi zajímavý (a hlavně autentický) pohled na elektrickou pečící místu nabízí Remoska recenze na Ecoblogu.

Ecoblog je volnočasovým projektem Radka, který našel zálibu v ekologických a zero-waste produktech, o kterých informuje čtenáře v obsáhlých recenzích. A jak do toho zapadá kuchyňská klasika jménem Remoska? Jakmile se s ní seznámíte blíže, bude vám to jasné.

V souvislosti se zdravou přípravou jídla si zřejmě představíte úplně jiné spotřebiče. Třeba parní hrnec. Ale dá se to i s Remoskou, protože se chlubí nepřilnavým povrchem a umožňuje přípravu jídla s minimálním množstvím tuku.

Objevte další výhody Remosky

Zdravé vaření je jistě příjemný bonus, ale ve skutečnosti se nabízí i jiné důvody, proč si Remosku pořídit. Radek je ve své recenzi shrnul do několika bodů: úsporný provoz (oproti běžné troubě až o 80 %), velmi snadné ovládání, minimalistický design a kompaktní rozměry či přítomnost servírovacího stojanu pro jednoduché servírování.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že Remoska může zastoupit hned několik různých spotřebičů. Dá se v ní vařit a péct téměř cokoliv. Receptů je požehnaně a rozhodně nejde jen o masové pokrmy. Se stejnou lehkostí upečete dezert – koláč, křupavý chleba nebo jinou mňamku.

Elektrický hrnec oceníte také v momentě, kdy budete potřebovat něco ohřát, ale nebudete mít po ruce mikrovlnnou troubu. Remoska pokrm rovnoměrně prohřeje do několika minut.

BzHek9

Stačí si vybrat tu správnou

Remoska je velmi univerzální pomocník, kterého oceníte doma i na chalupě. Podstatné je, abyste zvolili správný model. Ano, chápete správně – v nabídce není jedna, ale rovnou tři různé varianty. Kromě Remosky Classic, jež více méně reprezentuje odkaz původního hrnce, je v nabídce také Remoska Tria – ta zvládá pečení, dušení i vaření pod tlakem. Třetím zástupcem je Remoska Prima. Na první pohled je téměř stejná jako sestřička Classic, ale oproti ní dostala do vínku odnímatelný přívodní kabel. Díky absenci namontovaných držadel je skladnější a praktičtější. Přenáší se na stojanu s velkými úchopy.

Pokud si stále nejste jistí, zda do Remosky jít, přečtěte si Radkovu recenzi na Ecoblogu a udělejte si o fenoménu českých kuchyní ještě o něco lepší obrázek.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články