Mnoho z nás si den bez kávy nedokážou představit. Valná většina si ji pak dopřává hned ráno po probuzení. Už jen vůně čerstvě upražené kávy v nás vyvolává libé pocity. Nejčastějším důvodem k pití kávy jsou její povzbuzující účinky díky obsahu kofeinu. Věděli jste ovšem, že toho dokáže ještě mnohem více? Pokud si dopřejete kávu opravdu kvalitní, a to bez mléka a cukru, můžete si být jisti, že uděláte něco prospěšného pro vaše zdraví. Co všechno tento nápoj dokáže s vaším tělem? Není to jen o okamžitém povzbuzení. Tento nápoj toho umí mnohem více.
Blahodárné účinky kávy na náš organismus
- povzbuzení a dodání energie
- zvýšení pozornosti a soustředění
- prevence Alzheimerovy demence a Parkinsonova onemocnění
- snižuje riziko rozvoje a vzniku centrální mozkové příhody
- potlačuje chuť k jídlu a chuť na sladké – je tak pomocníkem při hubnutí
- působí blahodárně na pleť a vlasy
- díky tomu, že kofein rozšiřuje cévy v dýchacích cestách tak káva pomáhá usnadňovat dýchání
- snížení rizika vzniku rakoviny a diabetu
- při vypití kávy bezprostředně před sportovní aktivitou zvyšuje výkonnost
Kolik a kdy?
Samozřejmě i zde platí pořekadlo, že všeho moc škodí a ani s pitím kávy se to tak nesmí přehánět. Kolik už je tedy moc a co je ještě v normě? Maximální denní doporučovaná dávka kofeinu se pohybuje kolem 400 mg, což představuje přibližně 4 šálky kávy v objemu cca 1 litr.
Pití nalačno ano nebo raději ne?
Kávu si raději dopřejte s jídlem. Její pití nalačno není příliš vhodné, a to z toho důvodu, že látky vznikající při pražení dráždí žaludeční sliznici a zvyšují také množství vylučovaných žaludečních šťáv.
Jaká je zdravější?
Za nejvíce zdravý způsob přípravy kávy je považováno její filtrování. Podle provedených studií může filtrovaná káva dokonce i prodloužit život. V testování dobře dopadla i káva překapávaná.