V růžích najdete velmi širokou škálu druhů, od půdopokryvných, přes popínavé rostliny až po polyantky a velkokvěté růže. Růže jsou rostliny, které v našich zahradách rozhodně nemohou chybět.
Moderní odrůdy je činí vhodnými pro jakýkoli zelený prostor, protože kombinují dlouhé kvetení s odolností vůči chorobám. Výběr velikostí, tvarů a barev je opravdu obrovský a můžete si být jisti, že najdete růže, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.
Je však třeba poznamenat, že to, co obyčejný člověk běžně označuje jako růži, ve skutečnosti představuje pouze jednu z mnoha odrůd, křížence nazývaného čajová růže. Je to velmi odolný keř se špičatými květy, který vládne téměř ve všech zahradách a je stejně využíván jak na dekoraci ve formě keře, tak jako řezaná květina. Pro svoji odolnost, vzhled a délku stonku je to oblíbená rostlina i u lidí, kteří toho o pěstování růží moc nevědí.
Svět růží je neuvěřitelně rozmanitý. Tyto rostliny jsou téměř všechny velmi odolné vůči chladu a obvykle nemají problém přežít až 1200 metrů nad mořem. Pokud žijete v obzvláště tuhých oblastech, můžeme si vybrat z odrůd, které jsou zvláště odolné vůči mrazu. Pokud žijete v teplých oblastech, zaměřujte se na druhy, které lépe snášejí teplo, jako jsou všechny čajové a čínské růže.
Růže jsou poměrně tolerantní, ale preferují svěží, bohaté a také docela jílovité a těžké půdy. Pokud je vaše půda příliš světlá a písčitá, můžeme ji upravit častým používáním organického hnojiva a dobře vyzrálého kompostu.
Růže nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě několika stejných rostlin, které umístíte tak, aby vzrostlé keře vytvářely jeden celek a měly dostatečné množství světla. Tyto rostliny mají poměrně dlouhé kořeny a upřednostňují méně častou, ale vydatnou zálivku. Klidně si tak můžete tyto nádherné květiny pěstovat na chalupě a zalévat je podle potřeby 1x za týden nebo za dva týdny.
Ideální cyklus hnojení předpokládá na podzim hojné rozložení vyzrálého hnoje na úpatí rostlin a šetrné zapracování do půdy. Použít lze i granulovaný hnůj. Pro nádherné květenství na jaře přidejte granulované hnojivo s pomalým uvolňováním živin. Zásadní je hlavně fosfor a draslík. Podobné přihnojení se opakuje po prvním květenství.