Je to prostor vhodný pro meditaci, rozjímání a estetické potěšení. Mír a harmonie musí být hlavními prvky tohoto místa. Japonci vytvořili tuto zahradu přijetím perfektních technik péče, jako by připravovali místnost k obřadu.
V zahradě vládne symbolika a jakýkoli prvek znamená něco konkrétního, přesný princip, hluboký význam. Jde o velmi zvláštní místo, kde není ani normální tráva. Je to oáza, kde můžete najít štěstí a pohodu, a je naprosto minimalistická, protože se skládá z velmi malého počtu základních prvků, které slouží k znovuobjevení jednoduchosti.
Začněte od zásady, že japonská zahrada je malá, ale musí budit dojem, že leží v krajině nekonečného prostoru a neomezených horizontů. Voda, stromy, a především kameny musí být umístěny harmonickým způsobem. Pro Japonce jde o posvátné a spořádané místo, jako by to byla místnost v domě, která se rovná slavnostní jídelně. Musíte zvolit klikaté a příjemné tvary a vyhnout se symetrii předmětů. Ty musí být vždy v lichém počtu a uskupené do formace ve tvaru trojúhelníku.
Prvky musí vzájemně kontrastovat (malá rostlina vedle obrovské, rákosí vedle kamene). Voda je také důležitá, a to jak ve formě potoka, tak rybníka. Vyvarujte se fontán a bazénů s příliš komplikovanými tvary. Japonská zahrada musí být jednoduchá. Prvky musí být původem z přírody.
Z historie japonských zahrad
Od starověku představuje tato zahrada zásadní bod celého domu a hraje dvě role najednou. První je symbol stavu (čím významnější člověk, tím větší zahrada) Druhou rolí je umožnění člověku dostat se do kontaktu s přírodou a díky rozjímání prožívat hluboký pocit harmonie a vnitřního míru.
Tři základní prvky v japonské zahradě, každý s přesným významem:
• Zeleň stromů musí být vyvážená, přiměřená. Musí vytvářet atmosféru po celý rok.
• Voda je naproti tomu symbolem života a musí proudit, stejně jako slunce, od východu na západ.
• Kameny svým zakulaceným a hladkým tvarem vytvářejí atmosféru vnitřního klidu a vyrovnanosti. Umístění kamenů musí působit dojmem, jako by tam stály od pradávna.