Jakmile se rozhodnete pro jakékoliv zvířátko, tak se stává členem rodinného gangu. A platí to i pro želvičku, ačkoliv se zpočátku její chov nemusí jevit jako příliš náročný. Ale bez úplné práce to také nebude a navíc je třeba počítat i v tomto případě s tím, že drobeček poroste a bude tu s vámi přece jenom dlouhou dobu. Například suchozemské želvy mohou dělat společnost 30 i více let. Pojďte se podívat alespoň ve zkratce, co by taková želvička potřebovala.
I želva má své potřeby
V první řadě přemýšlejte o tom, jaký druh si pořídíte. Některé dorůstají 25 cm, ale jiné i například 80 cm. Podle toho budou potřebovat jiné podmínky pro své bydlení. Terárium by mělo být dostatečně prostorné a na dno je třeba pořídit správná a pohodlná podestýlka. Může to být kombinace štěrku, který je jemnější struktury, mulčovací kůra a když přidáte kousky dřeva, tak rozhodně chybu neuděláte. Samozřejmě je možné i seno, listí, zkrátka jí vytvořit přírodní podmínky. I když nosí svůj domeček neustále s sebou, je třeba jí pořídit něco, kam se schová celá. Může k tomu posloužit samorost, nebo vystavit jí domeček z větví a kamenů, zkrátka v tomto případě musí nastoupit fantazie a té se meze nekladou.
Má ráda teplo
Každý má své potřeby a želvy potřebují teplo, je nutné vybavit terárium správným osvětlením, kdy je nejvhodnější UV lampa. Není vhodné ohřívat celý prostor, ale je potřeba, aby měla želva i možnost se přemístit na chladnější místo. Také je dobré jí sem dát misku s vodou, ale pozor měla by být plochá, aby jí hned nepřevrátila a samozřejmě měla možnost si do ní i vézt. Potravu vybírejte pečlivě. Máte doma býložravce, tak rozhodně zeleninu, trávu, listy i květy jí budou chutnat. Jen je třeba jí to nakrájet nebo nasekat na menší kusy. Máte pocit, že tu chybí ovoce? Chybí, s tím musíte skutečně velmi opatrně, aby neměla zažívací problémy. A nezapomeňte, v zimě nutně potřebuje uložit ke spánku, to s ní moc legrace nebude.