Dalo by se říci, že nás pronásleduje doslova na každém kroku. A to i přesto, že mnohdy není na první pohled vůbec vidět. Může být ale velice nebezpečný.
-
O čem je řeč?
- O obyčejném prachu, který na nás útočí kamkoliv, kam se jen pohneme.
Prach je usazen všude a stačí jen malý závan větru a okamžitě se dá do pohybu. Kromě prachu s námi bydlí i další nežádoucí obyvatelé, kterými jsou roztoči. A právě ti mohou být příčinou nejrůznějších onemocnění a alergií. A to zejména u citlivých lidí nebo malých dětí.
- Mix prachu a roztočů tedy dokáže s naším dýchacím ústrojím pěkně zatočit.
- Vinou těchto faktorů nám hrozí například zvýšené riziko vzniku benigní pneumokoniózy nebo i rakoviny plic.
Jak se s prachem a roztoči vypořádat?
Není to vůbec snadné. Jestliže máme prašné pracoviště, pak to lze vyřešit kupříkladu nošením respirátoru. Ale jak se zbavit všudypřítomného nebezpečí v domácím prostředí? Je logické, že není možné žít v prostředí sterilním.
-
Pokud máme respirační obtíže, pak by mohlo pomoci několik nenáročných úprav.
- Kromě pravidelného vysávání prachu a častějšího praní bytového textilu, bychom mohli také vyměnit několik prvků za ty vhodnější.
Nejvíce se prach drží v záclonách a závěsech.Pokud je to možné, zkuste vyměnit některý z těchto prvků za žaluzie. A nejlépe omyvatelné. Zredukujete tak možnost usazování prachu o několik procent.
-
Dalším lapačem prachu je koberec.
- V současné době máme mnoho možností, jak vyřešit otázku podlahové krytiny i bez využití textilních výrobků.
- Zejména v bytech, kde jsou malé děti, by měla být podlaha snadno udržovatelná a hlavně omyvatelná.
Další možností jsou uzavřené skříňky. Poličky nebo otevřené vitrínky jsou přímo přistávací plochou pro zvířený prach. A také bychom neměli zapomínat na pravidelné otírání radiátorů, které teplem víří prach.