Jste už nějaký ten pátek po porodu a rády byste se dostaly co nejdříve opět do formy? Potřebujete se zbavit přebytečných kilogramů a zpevnit problémové partie? Poradíme vám, jak na to.
Trpělivost především
Nemůžete hned čekat zázraky. Nemějte přehnané nároky a vydržte. Zdravé hubnutí nerovná se rychlé hubnutí. V jaké míře je hubnutí rozumné? Pokud budete hubnout přibližně 1 – 2 kilogramy za měsíc, pak je to naprosto v pořádku. Tempo hubnutí je individuální a je normální, pokud se na vaši váhu před otěhotněním dostanete i za 9 – 12 měsíců, obzvláště, pokud jste přibraly více než 15 kg.
Kojení jako cesta ke štíhlejší postavě?
Některé ženy mají to štěstí, že během kojení hubnou a mají to tak bez práce. Pokud to ovšem není váš případ, nevrhejte se hned do nějakých diet. Ty totiž nejsou během kojení vhodné. Miminku by se z mateřského mléka nedostávalo dostatečného množství živin. Zaměřte se proto raději na zdravý a vyvážený jídelníček v kombinaci s pohybem.
Jak si najít čas na cvičení s miminkem
Možná vás napadne, jak si asi máte najít čas na cvičení a hubnutí, když máte miminko. Pro začátek můžete, až se po porodu budete cítit v rámci možností fit, začít se svižnou chůzí s kočárkem. Díky tomuto pohybu tak můžete mít děťátko u sebe a nemusíte řešit hlídání. A ač vám to tak možná nepřipadá, svižná chůze je velmi efektivním cvičením.
Vhodné druhy sportů po porodu
Chůze je přirozeným pohybem, proto je vhodnou pohybovou aktivitou, kterou můžete zařadit okamžitě po porodu. Postupně pak můžete zvyšovat intenzitu a délku trasy.
Běh si po porodu chvíli budete muset odepřít, a to alespoň po dobu půl roku. Pro svaly pánevního dna a močový měchýř totiž nejsou vhodné otřesy, ke kterým při běhu dochází.
Plavání je ideálním sportem, se kterým můžete začít třeba hned po šestinedělí.
Do sportovních aktivit se nevrhejte po hlavě a nechtějte zázraky na počkání. Postupně si přidávejte a uvidíte, že se brzy dopracujete k vysněné postavě.