Jste pozváni na vstupní přijímací pohovor? Inspirujte se tím, na jakou profesi se hlásíte. Jste-li pozváni na výběrovou pozici, která má ve svém popisu kreativitu, rozlet a průbojnost, určitě si neoblečete střízlivý kostým nebo pánové klasický oblek s vyleštěnými černými polobotkami. Kdežto, pokud je na výběrko pozván úředník státní správy, tam se výše uvedené ošacení jaksi předpokládá. I když …
Zúčastnila jsem se kdysi výběrového řízení na pozici referenta státní správy a byla jem nemile překvapena, když jsme se v přijímací místnosti sešly čtyři uchazečky a věřte – nevěřte, všechny jsme byly naprosto stejně oblečeny. Právě proto, že jsme přepokládaly seriózní oblečení, každá jsme měla černý kalhotový kostým a bílou halenku. Koukaly jsme na sebe jako na zjevení. Takže, i když se v některém případě p ř e d p o k l á d á seriózní oblečení, buďte inovativní a oživte ho alespoň nějakým módním, i když střízlivým, doplňkem. Budete se alespoň odlišovat od ostatních, kteří neprojevili žádnou snahu být jiní. Naštěstí mě to tehdy neovlivnilo a nerozhodilo natolik, abych při přijímacím řízení neuspěla.
A zjistila jsem, že oblečení v mém případě nebylo až tak důležité na to, jakou jsem mu přisuzovala roli. Podstatné byly vědomosti, celkový přehled a rozhled, schopnost rychle reagovat a hlavně – být přirozená. Já mám ve zvyku se u pohovorů vždycky srdečně rozesmát. Mám asi štěstí, že netrpím trémou a vždycky si něco, co si zaslouží úsměv, najdu. A můžu vám říct, že tím komisi vždycky odbourám.
Takže, až vás zase někdy pozvou na výběrové řízení, pamatujte na to, že byste se měli cítit v první řadě vyrovnaně, proto si oblečte to, v čem se budete cítit dobře. A zároveň se kvalitně připravte na rozhovor, nastudujte si případné otázky i odpovědi. Jen tak budete vědět, že jste tomu dali vše a budete se cítit jistí v kramflecích. A usmívejte se. Ne ovšem podbízivě, ale naprosto přirozeně a nezapomínejte se přitom dívat „komisařům“ do očí. Oční kontakt je velmi důležitý a mnoho se o něm nemluví.