Kdo má jabloně na zahradě a sklízí bohatou úrodu, řeší zpravidla jejich využití. A nyní nastal ten pravý čas. Máme-li je kam uskladnit, máme zpola vyhráno. Jsou odrůdy, které je třeba co nejdříve zužitkovat a odrůdy, které nám vydrží až do příštího roku. A o těch jablíčcích, která je třeba upotřebit, bude dneska řeč.
Nemusíme ani říkat, že jsou úžasná jak náplně do koláčů a buchet. Voňavý jablečný štrůdl byl chloubou, kromě nezbytné vánočky, našich předků na sváteční skromné vánoční tabuli.
A to hlavně proto, že se jednalo o jídlo chudých. Jablíček bylo všude dost a naše babičky využily do posledního kousku vše, co jim příroda nabízela. Z jablek vařily jablečná povidla, k hlavnímu jídlu podaly teplý jablečný kompot. Jablíčka oloupaly, vykrájely jádřince, nakrájely na kousky, povařily krátce ve vodě, ochutily a k mání byl o něco bohatší oběd. Známe i jablečné kompoty, které, když byla chuť na sladké, babička nabídla dětem místo pamlsků, na kterých se peněz nedostávalo.
Děti vyběhly ven s jablky po kapsách. Už i naše babičky věděly, že tento plod je boží dar a je velmi zdravý. Dětem se nekazily zuby po čokoládách a sladkém cukroví. Jablkem zahnaly hlad, aniž by o tom věděly, čistily si zuby a pravidelným pochrupováním jablíček se tolik neusazoval zubní plak.
Jablko spořádejte minimálně jedno denně. Je vhodné ho schroupat před spaním. Zatímco my slastně spíme, jablko za nás pracuje a pohlcuje jedované látky. Zde je ale nutno vyvrátit pověru, která se traduje. Jablko vám nenahradí pravidelnou očistu zubů zubním kartáčkem. Můžete ho použít jako čistící prostředek skutečně jen v případě nouze. Nakrájejte ho na čtvrtky a čistěte si jimi zuby.
Neuvěřitelně fungují jak při průjmu, tak při zácpě.
Máte problém se zácpou? Namočte si ráno dvě polévkové lžíce lněného semínka. Přes den spořádejte dvě jablíčka a po 17. hodině zapijte semínka třemi decilitry jablečného moštu. Lněná semínka v ústech rozmělněte.