Jablka známe jako nepřeberné množství druhů, tvarů, barev, rezistentní, staré zapomenuté, ale vracející se odrůdy, ranná, pozdní, sladká, nakyslá. Pěstují se na celém světě a je známo přes dvacet tisíc druhů. U nás je nejrozšířenějším spotřebním ovocem. Naštěstí stále existují ovocné sady, kde jablíčka pěstují, zvláště tam, kde mají příznivé klimatické podmínky. Nakupujte od českých pěstitelů, nejlépe v eko kvalitě. Nenechte se zmást super naleštěnými vyblýskanými jablky jedno jako druhé, které se na vás smějí ve velkoobchodech. Aby zvládly dlouhou přepravní cestu ke spotřebiteli, bývají chemicky ošetřována. Proto, pokud už je koupíte, vždy je důkladně a pečlivě omyjte pod tekoucí horkou vodou a oloupejte slupku.
Česká jablíčka nejsou někdy tak výstavní, ale zato mají v sobě poctivost při pěstování, naše slunce a bývají často bez chemických postřiků. Proto můžete bez obav konzumovat i slupku, ve které se skrývá zdravá vláknina. A té není nikdy dost! Mají nízkou kalorickou hodnotu, takže jsou vhodná i při dietách. Jsou sice sladká, ale obsahují hodně vody a nízký obsah cukru.
A jejich další využití kromě zdravého stravování?
Přinášíme vám pár tipů k vyzkoušení v případě potřeby:
- Upekli jste vánoční cukroví a je tvrdé? Buďte bez obav. Vložte do dózy k cukroví rozkrojené jablko a na Vánoce budete ochutnávat krásně změklé cukrovíčko.
- Ztvrdl a hrudkovatěl hnědý cukr? Nepříjemné! Pak do igelitového sáčku vložte opět naše rozkrojené „zlato“ a za pár dnů bude cukr opět sypký.
- Jablka vytváření etylén a ten způsobuje zrání. Potřebujete-li urychlit dozrání ovoce, využijte této schopnosti. Vložte například kiwi, mango, avokádo, khaki nebo které potřebujete, aby změklo, spolu s jablíčkem do mikrotenového sáčku a za pár dnů je ovoce krásně dozrálé. Jen ho musíte hlídat, aby nepřezrálo. Skutečně to funguje.
- Vyrobte si jablečný ocet. Působí proti únavě, srdečních potížích, vysokému krevnímu tlaku aj.