O tom, že jsou Češi vynalézavým národem, se mohl svět v minulosti přesvědčit už nesčetněkrát. A to jak v případě zásadních vynálezů, které změnily svět anebo v drobnostech, které se podílely jen na menších změnách. K takovým drobnostem, které ale jistě potěšily nejednu ženu, patří síťovka. Jinými slovy – nákupní taška, která se Vám vejde do kapsy. Je až neuvěřitelné, že síťovka zanedlouho oslaví své sté narozeniny.
-
První exemplář spatřil světlo světa roku 1926.
- Skladné a praktické tašky si získaly téměř okamžitě velkou oblibu.
Tato taška nesloužila ale pouze na nákupy. Právě díky tomu, že získala mnoho příznivců, vyráběly se i varianty, které se staly módním doplňkem nebo součástí sportovního vybavení.
Nápad, který nám vinou nedostatku financí utekl do zahraničí
Za vším stál český podnikatel Vavřín Krčil z vesničky Stržanov poblíž Žďáru nad Sázavou. Vinou nedostatku finančních prostředků na získání mezinárodního patentu se síťovka začala vyrábět i v zahraničí. Zanedlouho se začaly vyrábět i v Itálii a Švýcarsku.
- Původní síťovky vznikaly pod rukama šikovných dělnic a na jejich výrobu se používala bavlněná příze, papírový motouz a umělé hedvábí.
-
Na Horácku, kde nebylo příliš možností výdělku, byla výroba síťovek doslova požehnáním.
- Zejména v zimním období byla tato výroba mnohdy jediným příjmem celé rodiny.
Naše síťovky se vystavovaly na různých trzích a brzy si získaly své zákazníky ze zahraničí. Začaly se vyvážet do Kanady, Švýcarska, Německa, Rakouska i severní Afriky.
-
A čím je tato taška tak unikátní?
- Tím, že se vejde do dlaně as přitom do ní se vejde až 30 litrů a nosnost je 28 kilogramů.
A kromě toho pomůže šetřit životní prostředí i naši kapsu. Možnost, mít síťovku stále u sebe, nás nenutí kupovat stále nové igelitky. Síťovky prostě nestárnou, jen mění barvy a přizpůsobují se době.